Újabb mérföldkőhöz ért a világ legnagyobb tömegközlekedési projektje. A Szaúd-Arábia fővárosában, Rijádban megépülő metróhálózat hat vonalából kettőn a Siemens Inspiro típusú vezető nélküli szerelvényei közlekednek majd.
Az összesen 1,5 milliárd eurós Siemens projekt részeként a vállalat magyarországi transzformátorgyára vontatási, segédüzemi és inverteres transzformátorokat gyárt. A 175 vágánykilométer hosszú hálózatban a járművek akár másfél percenként közlekedhetnek, és óránként 21 ezer embert szállíthatnak majd.
A Siemens összesen 74 darab, Inspiro típusú metrószerelvényt szállít le a projekt során. A vonatok sajátossága, hogy teljesen alumíniumból készült karosszériával rendelkeznek, emellett úgy alkották meg őket, hogy óránként 90 kilométeres maximális sebességgel haladhatnak a normál nyomtávú pályán. A kettő- és négykocsis szerelvényeket a szélsőséges éghajlati viszonyok figyelembe vételével tervezték, minden eddiginél hatékonyabb légkondicionáló rendszert építettek a járművekbe, amelyeknek ezáltal még a legnagyobb forróságban is megfelelő a hűtési teljesítményük. A szerelvény forgózsámolyait, hajtóműveit, a fékeket és az ajtókat speciális elemekkel is felszerelték, hogy megakadályozzák a homok beszivárgását.
A projekten Bécsben és Szaúd-Arábiában dolgozó siemenses kollégák befejezték az első szerelvény fejlesztésével és elkészítésével kapcsolatos feladatokat, a jármű készen áll a közlekedésre a Rijádban uralkodó szélsőséges éghajlati körülmények között – mondta Jochen Eickholt, a Siemens Mobility divíziójának vezetője.
Az első szerelvényt jelenleg a bécsi RTA (Rail Tec Arsenal) klimatikus szélcsatornájában tesztelik szélsőséges időjárási viszonyokra. A dinamikus vizsgálatok 2016 tavaszán kezdődnek Németországban, a Siemens Wildenrath-i Vasúti Tesztközpontjában.
A járművek gyártásán túl a Siemens felel a vasúti rendszerek integrálásáért is a hálózat 1-es és 2-es vonalán, amelyek hossza összesen 64 vágánykilométer (a teljes rendszer több mint harmada).
A szaúdi főváros beruházásának célja a helyi közlekedési problémák enyhítése, amelyet nagyban befolyásol az a tény, hogy a főváros lakossága 1990 óta megduplázódott, mára meghaladja a hatmillió főt. Erre válaszul épül a hatvonalas és összesen 175 vágánykilométer hosszú rendszer, amellyel Rijád a földkerekség legnagyobb méretű metróhálózatát építi. A rendszer lehetővé teszi, hogy tetemes károsanyag-kibocsátás nélkül, a nap legforgalmasabb időszakában akár másfél percenként közlekedjenek a járművek, amivel óránként 21 ezer utast tudnak szállítani.
A Siemens 2013-ban kapott megbízást a Városfejlesztési Főbizottságtól (az ArRiyadh Fejlesztésügyi Hatóságtól) összesen 74 metrószerelvény leszállítására, a villamosítási rendszer, valamint az egyes és kettes vonalon tervezett vezető nélküli működéshez szükséges jelző- és kommunikációs berendezések telepítésére és üzembe helyezésére. Ezzel a vállalat részesedése a projektből összesen körülbelül 1,5 milliárd euró.